+372 47 25 434
abivahendikeskus@hnrk.ee

E-R 8:00-16.30.
LÕUNA 12:00-12:30

Sadama 16, Haapsalu

E-R 8:00-16.30.
LÕUNA 12:00-12:30

Sadama 16, Haapsalu

+372 47 25 434
abivahendikeskus@hnrk.ee

Muudatused abivahendimääruses

Muudatused alates 1. jaanuarist 2019. Ülevaade suurematest muudatustest allpool.

  1. Hoolekandeasutuses viibivad inimesed saavad võrdsemad tingimused kodus elavate inimestega. Nimelt suureneb uuest aastast nende abivahendite loetelu, mida saab soetada riigipoolse toetusega. Uus määrus ei laiene aga kõikidele abivahenditele ning hooldaja tööd hõlbustavad ning hoone juurdepääsetavusega seotud abivahendid peab hoolekandeasutus inimesele seal viibimise ajal tagama.
  2. Suurendatakse ka inkontinentsi abivahendite kogust ehk piirlimiiti. Näiteks sidemeid ja mähkmeid saab edaspidi soodushinnaga osta 60 asemel kuni 120 tükki kuus. Samuti ei ole vanaduspensioniikka jõudnutel uuest aastast uriini absorbeerivate abivahendite soetamiseks korduvtõendit vaja. See tähendab seda, et kui vanaduspensioniealine inimene on eelnevalt uriinipidamatuse abivahendeid ostnud ja selle kohta on tema abivahendi kaardil kanne olemas, ei pea ta uut arstitõendit esitama. Samuti suurendatakse imavate aluslinade kogust 10 tükilt 30 tükini kalendrikuus. Pestavaid aluslinu saab soetada kuni 2 tükki kuus.
  3. Uue abivahendina lisatakse nägemispuudega vanaduspensioniealiste olukorra parandamiseks abivahendite loetellu juhtkoer. Juhtkoerte teenus sisaldab juhtkoerte kasvatust, koerte väljaõpet, koera ja inimese nö kokkuõpet, iga-aastaseid veterinaaruuringuid ning õppepäevi kuni juhtkoera töö lõpuni.
  4. Selleks, et abivahend oleks inimesele lihtsalt ja kiiresti kättesaadav laieneb nende abivahendite ring, millele saab tõendi väljastada perearst. Edaspidi saab lisaks eriarsti tõendile ka perearsti tõendiga soetada lugemis- ja töövalgustit, punktkirjavarustust, displeierit, arvuti ekraanisuurendustarkvara jpm. Alates 01.07.2019 saavad abivahendi tõendit väljastada ka õed, kes saavad tuvastada näiteks lamatise vältimiseks mõeldud abivahendite, söögipõllede, tualetitoolide, potitoolide, käimisabivahendite jpm abivahendite vajadust.

Allikas: Sotsiaalkindlustusamet

Loe veel

Uuest aastast tõsteti kõikide liikumist võimaldavate või soodustavate abivahendite ja nägemisabivahendite piirmäära 90 protsendini ning inimeste omaosaluseks jääb 10 protsenti piirhinnast. Riigiosaluse tõstmine aitab parandada abivahendeid vajavate inimeste elukvaliteeti ning

Sotisaalkaitseministri määrusega uuendati abivahendite loetelu tingimusi, piirhindu, piirlimiite, laiendati abivahendi tõendi väljakirjutamise õigusi ja abivahendi vajaduse tuvastajate ringi. Muudatuste eesmärk on tagada paremad võimalused abivahendite soetamisel või üürimisel. Peamised muudatused:

Alates 1. jaanuarist 2022 jõustuvad abivahendite määruse muudatused. Toome all välja olulisemad muudatused. Ortoose (sh tallatugesid) ja uriini eritumist suunavaid abivahendeid (nt kateetrid ja uriinikotid) hakkab rahastama EestiTervisekassa ja nende

Alates 1. detsembrist 2020 kaob täielikult paberil abivahendi kaart ning abivahendi kasutajad saavad sotsiaalkindlustusameti iseteeninduses näha oma varasemaid ja uusi abivahendi ostu- ja üüritehinguid. Ostjal ei pea olema kaasas midagi

Scroll to Top