+372 47 25 434
abivahendikeskus@hnrk.ee

E-R 8:00-16.30.
LÕUNA 12:00-12:30

Sadama 16, Haapsalu

E-R 8:00-16.30.
LÕUNA 12:00-12:30

Sadama 16, Haapsalu

+372 47 25 434
abivahendikeskus@hnrk.ee

Abivahendi soetamine riikliku soodustusega läbi Sotsiaalkindlustusameti

Abivahendeid hüvitatakse:

  • Lastele, kellele on määratud puue. Kuni 18-aastased puudega lapsed saavad abivahendi soetamisel riigipoolset soodustust 90%.
  • Lastele (kuni 18-aastased), kellele ei ole määratud puuet, kuid on väljastatud eriarsti tõend abivahendi vajaduse kohta. Neil on riigipoolne soodustus 50%.
  • 16-17-aastastele, kellel on tuvastatud osaline või puuduv töövõime. Neil on riigipoolne soodustus vastavalt abivahendite loetelule.
  • Tööealistele, kellel on kas:
    • osaline/puuduv töövõime;
    • töövõimetus alates 40%;
    • määratud puue. Neil on riigipoolne soodustus vastavalt abivahendite loetelule.
  • Kuni 26-aastastele õppivatele puudega või osalise/puuduva töövõimega tööealistele. Neil on riigipoolne soodustus 90%.
  • Neil on riigipoolne soodustus vastavalt abivahendite loetelule

Abivahendi tõend

näitab, milliseid abivahendeid kasutaja vajab. Tõendi saamiseks tuleb pöörduda perearsti, eriarsti, õe, tegevusterapeudi, füsioterapeudi või ämmaemanda poole. Abivahendi vajadus võib olla välja toodud ka rehabilitatsiooniplaanis.

Erandkorras abivahendi ostmisel või üürimisel tasu maksmise kohustuse riigi poolt ülevõtmise taotlemine (edaspidi erisuse menetlus).

  • Omaosaluse vähendamiseks. Omaosalus on summa, mille pead tasuma oma abivahendi eest. Omaosaluse summa suurus sõltub abivahendist, selle maksumusest ning piirmäärast. Täpsemat infot leiad siit. Sotsiaalkindlustusamet vähendab omaosalust juhul, kui taotlejale või tema perekonnale on taotlemise kuul või sellele eelnenud 12 kuu jooksul makstud toimetulekutoetust. 
    Kui su majanduslik olukord ei võimalda omaosalust tasuda, võib sotsiaalkindlustusamet vähendada abivahendi omaosalust kuni viie protsendini abivahendi maksumusest. Selleks tuleb esitada omaosaluse vähendamise taotlus ning nõusolek vaadata sissetulekutega seotud andmeid erinevatest infosüsteemides või andmekogudest. Omaosaluse vähendamisel võtame arvesse taotleja (laste puhul seadusliku esindaja) sissetulekuid, igakuiseid kohustusi abivahenditele ja toimetulekupiiri.
  • Uue abivahendi soetamiseks, kuna kasutuses olev abivahend ei vasta enam su vajadustele (näiteks on su kuulmine või nägemine halvenenud; abivahend on väikseks jäänud, sest laps on kasvanud; abivahend hävines õnnetusjuhtumi tagajärjel jne).
  • Vajad abivahendit, mida ei ole kantud abivahendite loetellu, kuid ilma selle abivahendita ei tule sa igapäevaelus toime.
  • Vajad abivahendit, mille puhul on abivahendite loetelus märge „erandi taotluse alusel”.
  • Vajad suuremat kogust abivahendit, kui riigi soodustusega on võimalik saada. Kui sul on diagnoosist või funktsionaalhäirest tulenev vajadus suurendada abivahendite kogust, saab taotleda koguse suurendamist. Näiteks on lapsele vaja üürida ühte seisulauda koju ja teist lasteaeda või kooli.
  • Su abivahend on kallim kui piirhind, millest arvutatakse riigi soodustus. Näiteks: Käru üüri piirhind kuus on 145 eurot ning riigipoolne soodustus sellest on 90%. Ettevõttes selgub, et sobiva käru üüri hind kuus on 160 eurot (ehk maksumus ületab piirhinda). Sel juhul tasub riik sinu eest 90% 145 eurost ehk kokku 130,50 eurot. Sinu omaosaluseks jääb antud juhul 29,50 eurot kuus. Sul on õigus esitada taotlus piirhinna suurendamiseks. Kui sulle sobiva abivahendi piirhinda suurendatakse, hakkab riik sinu eest tasuma 90% 160 eurost ehk 144 eurot.
    NB! Piirhinda suurendame juhul, kui piirhinna sees sulle sobivaid abivahendeid ei leidu.
  • Kui soovid üürida abivahendit, mida on võimalik ainult osta, või osta abivahendit, mida on võimalik ainult üürida, saab sotsiaalkindlustusamet seda põhjendatud vajaduse korral võimaldada. Kuid mõtle kindlasti üürimise ja väljaostu erinevustele. Abivahendi üüri hinnas on vajadusel abivahendi hooldus ja remont. Ettevõttel on kohustus teatud aja möödudes teha välja üüritud abivahendile korraline hooldus. Sel ajal on sul õigus kasutada asendustoodet. Kui üürid abivahendit, siis on võimalik see tervisliku seisundi muutumisel välja vahetada toote vastu, mis vastaks paremini sinu vajadustele.

Erisuse menetlust taotledes on vajalik esitada :

  • Abivahendi tõend või rehabilitatsiooniplaan, kus on kirjas vajaminev abivahend. Tõendile võib lisada terapeudi põhjalikuma hinnangu (või video) abivahendi sobivuse ja vajalikkuse kohta.
  • Kaks võrdsetel alustel hinnapakkumist abivahendile erinevate ettevõtete poolt. Hinnapakkumised peab lisama, kui soovida abivahendi piirhinna suurendamist, määrusevälist abivahendit, abivahendit, millele ei ole kehtestatud piirhinda, teenuse muutmist.


Erisuse taotluse vorm
on kättesaadav SKA kodulehel alates ning klienditeeninduses.  Abivahendi tõendi, taotlusvormi ja hinnapakkumused saab edastada nii e-postiga aadressil info@sotsiaalkindlustusamet.ee kui posti teel aadressil Paldiski mnt 80, Tallinn, 15092 Tallinn.

SKA teeb erimenetluse taotluse osas kas rahuldamise või rahuldamata jätmise otsuse 30 kalendripäeva jooksul.

Erimenetluse otsus saadetakse taotlejale posti teel, mis tuleb ettevõttesse pöördumisel kaasa võtta. Ilma erimenetluse otsuseta ei saa ettevõte määruse tingimustega mitte kooskõlas olevat abivahendit väljastada. Samuti peab kaasa võtma arstitõendi või rehabilitatsiooniplaani ning isikut tõendava dokumendi.

Infot abivahendite süsteemi ja erimenetluste kohta ning sotsiaalministri poolt allkirjastatud määruse riigi poolt hüvitatavate abivahendite ja piirhindade kohta saab:

E-post: info@sotsiaalkindlustusamet.ee
www.sotsiaalkindlustusamet.ee

Abivahendite loetelu.

Scroll to Top